Nízkoenergetické bydlení

Energeticky úsporná budova je navržena a provedena tak, aby náklady na zajištění provozu byly nižší, než u budov postavených dle platných norem a předpisů. Jedná se především o náklady na vytápění a větrání domu, chlazení domu v letních měsících, ohřev TUV, spotřebu elektrické energie a vody.

Co to přesně ale znamená u 2Barevných Letňan?

2Barevné Letňany jsou klasifikovány na úrovni B - tedy energeticky úsporná budova. Energeticky úsporná budova je budova, která vykazuje nižší spotřebu tepla než standardní budova a spadá do kategorie B dle energetického štítku budovy.

V projektu 2Barevné Letňany bylo této kategorie docíleno díky izolačnímu zdivu Porotherm a oknům s trojskly zajišťujícím téměř dokonalou tepelnou izolaci našich novostaveb. Vzduchotechnický systém zajišťuje příjemné prostředí s minimálními náklady.

Vzduchotechnika a rekuperace

Zatímco dřívější stavební projekty počítaly s výměnou vzduchu skrz netěsnosti oken, moderní byty v nízkoenergetických domech jsou téměř hermeticky uzavřeným systémem. O dostatečnou výměnu vzduchu se proto stará vzduchotechnický systém.

Díky tepelné rekuperaci dochází k ohřevu čerstvého vzduchu vzduchem odpadním a zamezuje se tak tepelným ztrátám vzniklým větráním. Teplo, které tedy vzniká v bytě tak zůstává uvnitř, a zvenku přichází čerstvý vzduch předehřátý na příjemnou teplotu.

Každá rekuperační jednotka má i přidaný systém elektrického ohřevu, který stačí na dotápění nízkoenergetického bytu s minimální spotřebou energie.

Výkonná vzduchotechnika s rekuperačními jednotkami vymění během hodiny nejméně 10 % objemu vzduchu bytu. Během deseti hodin se tak kompletně vymění vzduch v bytě, což pozitivně ovlivňuje kvalitu vzduchu ať už z hlediska obsahu oxidu uhličitého, pachů, nebo vzdušné vlhkosti. Celý systém je regulovatelný a jeho výkon lze několikanásobně zvýšit.

V bytě jsou dvě odděleně nastavitelné větve - jedna zajišťuje odvod vzduchu z kuchyně, druhá ze zbytku bytu. Je tedy možné zvýšit např. odvod kuchyňských par během vaření a současně nechat na minimu větrání zbytku bytu.

III. etapa projektu (stejně jako tomu bylo u II. etapy) je vzduchotechnická jednotka rozšířena také o dochlazování přiváděného vzduchu v létě (o cca 10°C – což je např. ze zdravotního hlediska výrazně lepší než při používání klimatizace). Vzduchotechnická jednotka je v II. etapě propojená. Chlazení i dotápění systému zajišťuje jedno zařízení vykonávající obě funkce. V každém bytě je nainstalován lokální elektrický dohřev vzduchu, který umožňuje i další následné dotápění přiváděného vzduchu v jednotlivých bytech.

Výhody tohoto systému pochopí každý uživatel až osobní zkušeností. Můžeme ale konstatovat, že se obecně jedná o zlepšení celkové uživatelské pohody v bytě a na tento systém existují jen pozitivní reakce uživatelů a to zejména z těchto důvodů:

  • Větrání vzduchu není šokové - to znamená, že se vyhnete teplotním rozdílům, což vede nejen ke zvýšení obytného komfortu, ale ocení to například květiny citlivé na změny teplot

  • Čerstvý vzduch je předehříván odpadním vzduchem, snižuje se tedy výrazně spotřeba energie na vytápění

  • Výměna vzduchu je regulovatelná. Při minimálním výkonu se za hodinu vymění 10 % vzduchu v bytě, což zajistí příjemné prostředí bez prachu a vlhkosti, aniž by věrání bylo postřehnutelné

  • Vzduchotechnický systém výrazně zvyšuje hygienický komfort bydlení - nerosí se okna, nevlhnou rohy místností a zabraňuje se tak vzniku plísní

  • Odvod vzduchu z kuchyně – větrá celý prostor, ne jenom prostor nad sporákem. Samozřejmě je možné také doplnit nad varným místem cirkulační digestoř s uhlíkovým filtrem, která zajistí částečnou lokální filtraci pachů z vaření

  • Systém je nehlučný – v bytech nejsou ventilátory, samotné vzduchotechnické zařízení je umístěné na střeše každého bytového domu

Dokumentace rekuperačních jednotek ke stažení

Pálené cihly - kvalita ověřená dobou

Zelené domy v Letňanech jsou s ohledem na ideální statické vlastnosti od 1. patra vyzděné z kvalitních pálených cihel značky Porotherm. I v době alternativních materiálů si pálené cihly zachovávají ve stavebnictví výsadní postavení především z hlediska kvality a životnosti. Mají za sebou vývoj doslova několika tisíciletí a za tu dobu se staly stavebním materiálem s vynikajícími vlastnostmi.

Cihly od jednoho z předních výrobců použité na stavbě 2Barevných Letňan jsou ideální pro stavbu nízkoenergetického domu. Poctivý materiál, důmyslný systém děrování a v neposlední řadě kvalitní zpracování činí z cihel Porotherm předpoklad kvalitní ekonomické stavby.

Kvalitní zvuková izolace

V průběhu výstavby I. etapy 2Barevných Letňan bylo dodavatelem dbáno na pečlivé provedení zvukové izolace, což vedlo k výborným výsledkům neprůzvučnosti. Norma uvádí požadavek na 53 dB, na projektu se podařilo dosáhnout 55 či až 56 dB. Co to znamená v běžném bydlení? Čím vyšší neprůzvučnosti neboli zvukové izolace je ve vašem bytě dosaženo, tím méně vnímáte zvuky z okolních bytů. Pokud tedy bude ve vedlejším bytě hrát hudba, rozdíl 3 dB oproti normě znamená například až o polovinu menší přenos hudby do Vašeho bytu. Minimálně stejné kvality neprůzvučnosti bude cílem dosáhnout i na dalších etapách výstavby.

Více o vzduchové neprozvučnosti mezibytových stěn:

Výhody zděných domů:

  • Přirozená tepelná izolace. Schopnost tepelné akumulace

  • Vysoká odolnost vůči vlhkosti, nepřekonatelná životnost

  • Vynikající technické parametry v akustice

  • Objemová stálost

 

Plastová okna s trojskly

I když se plastová okna pomalu stávají zeleným standardem u většiny novostaveb, jsme zase o krůček vepředu a nabízíme vám plastová okna s trojskly. Oproti dvojsklům mají o 40 i více procent vyšší tepelnou izolaci a nesrovnatelné vlastnosti oproti klasickým „starým" oknům.